Multekrem i riskrem – czyli dwa najbardziej popularne świąteczne desery w Norwegii

Na norweskim stole oprócz wigilijnych dań bogatych w tłuszcze nie może również zabraknąć miejsca na desery. Tradycja głosi, że w każdym domu w okresie świątecznym powinno być siedem rodzajów słodkich przekąsek. Przygotowałam dla Was dzisiaj przepisy na dwa, chyba najbardziej popularne i bardzo proste w przyrządzeniu desery.

DSC_1723

1. Multekrem – zdecydowanie mój ulubieniec 😉 deser z moroszek i bitej śmietany. Przyznam szczerze, że pierwszy raz z tym produktem spotkałam się dopiero w Norwegii. Roślina ta idealne warunki do rozwoju znalazła właśnie na północy, stąd ciężko ją spotkać w polskich lasach. Owoce są bardzo smaczne, a regularnie spożywane wspomagają przemianę materii.

DSC_1752
Przygotowanie:
300ml śmietany 36% ubijamy z 3-4 łyżkami cukru (cukier można porcjować wedle własnego uznania). Gdy śmietana jest już ubita dodajemy owoce moroszki i delikatnie mieszamy łyżką do momentu połączenia produktów.

DSC_1717
2. Riskrem – kaszka ryżowa (grønn ris)  z bitą śmietaną polana sosem truskawkowym.

DSC_1749
Przygotowanie:
Kaszkę ryżową (grønn ris) gotujemy (zgodnie z przepisem podanym  na opakowaniu). Następnie studzimy, a gdy będzie już naprawdę zimny w osobnej misce ubijamy bitą śmietanę (300ml) z cukrem (3-4 łyżki). Kolejno stopniowo dodajemy ryż, aż całość osiągnie konsystencję zbliżoną do kaszki manny. Przed podaniem polewamy sosem truskawkowym.

DSC_1694
A na koniec mój faworyt grudniowych poranków – kawa z piankami marshmallows posypana cynamonem.

DSC_1754

Smacznego! 😉